Saksılı bitkilerin bakımı

Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için işinize yarayacak ipuçları


9.Saksı Değiştirme:  Saksı değişim zamanının geldiğinin ilk göstergesi alt yaprakların ölmeye başlamasıdır. 12- 18 ayda saksı değişimi yapılır.Hızlı gelişen genç bitkilerde her yıl saksı değiştirilir. Yavaş gelişen türlerde veya yaşlı bitkilerde gelişme zayıf olduğu için birkaç yılda bir saksı değiştirilir. Saksı değişimi sağlıklı bitkilerde ilkbaharda(Mart-Nisan), hasta bitkilerde her zaman yapılır. Saksı değişimi yapılan bitki aynı derinliğe dikilir. Sağlıklı bitkiler eskisinden bir boy büyük saksıya alınırlar, böylece kökler saksı toprağını, kolayca kaplar ve toprak üstü kısmını geliştirmeye geçer. Hasta bitkilerde eski toprak tümüyle yıkanır, bitki ve kökleri kuvvetlice budanır, bir boy küçük saksıya alınır.

Saksı değişimi yapılan bitkide alt kısımların çıplaklaşmasını önlemek için budama yapılır. Saksı değişiminden sonra toprak tümüyle nemli duruma gelinceye dek sulanır. Bitkiler gölge veya yarı gölgede tutulur, direkt güneşe çıkarılmaz. Saksı değişimi yapılan bitkilere 4- 6 hafta gübre verilmez. Çiçek saksılarında ilkbahar ve sonbaharda havalandırma yapılır.

Genel Bilgiler

• Bitkiler direkt guneş ışıgını sevmezler. En uygun yerler kuzeye bakan cam önleridir.
• Kapalı ortamlarda sigara içilmesi ve kalorifer yanması sonucu peteklerden çıkan hidrokarbon gazları bitkilere zarar verir. Bu durumlarda ortamın kuruyan havasının nem oranının arttırılması icin havalandırma yapılır. Hava direkt olarak bitkinin üzerine soğuk dalgalar halinde gelmemelidir.
• Bitkinin özellikle büyüme dönemlerinde sabit ısıda kalmaları idealdir. Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği, cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın.
• İnce yapraklı bitkiler genelde nemi, daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi daha kuru mekanları tercih ederler.
• Budama işlemi ilkbaharda saksı değiştirme esnasında yapılmalıdır. Gövdeleri odunsu yapıda olup fazla boylanan bitkileri bodurlaştırmak, alttan dallanmalarını sağlamak amacıyla budanır. Bitkiye hem şekil vermek hem de gençleştirmek istiyorsak ilkbaharda gelişme başlamadan hemen önce 3- 4 göz üzerinden budama yapmalıyız. Gelişme döneminde budama ise açıp geçen çiçekleri saplarıyla koparmak şeklinde yapılır. İri çiçek istenen bitkilerde yan tomurcuklar koparılır. Bol çiçek istendiğinde hızlı gelişen üst sürgünler koparılır.

Faydalı bilgiler

Çiçek bakımı için faydalı bilgiler.

Katalog

Dış mekan btkileri, Salon bitkileri.

Kroki

Bize ulaşmanız için haritalarımız.