Saksılı bitkilerin bakımı

Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için işinize yarayacak ipuçları


6.Sulanması:  Eğer bahar ayında iseniz ve hava yumuşak ise haftada bir kere sulamak yeterli olacaktıır. Eğer yaz devam ediyorsa bitkilerin daha fazla suya ihtiyacı vardır.Bunun sebebi sadece buharlaşma değil aynı zamanda büyüyen bitkilerin daha fazla suya ihtiyacının olmasıdır. Küçük saksılı ve askılı saksılı bitkiler günde iki kere su isteyebilir. Saksı büyük ise günde bir kere su vermek yeterli olabilir.
Saksının altindan su çıkana kadar su vermeye devam edin. Bu sekilde toprağın tamamının sulandıgından emin olabilirsiniz.
Suyu toprağa verin çiçeklere veya yapraklara değil. Bitkiyi ıslatmak mantar hastalıklarına veya çiçekler üzerinde lekelere sebep olabilir.
Eğer günün en sıcak saatlerinde çiçekler sarkıyorsa çok endişelenmenize gerek yoktur. Bu aslında nemi korumak için geliştirilmis bir mekanizmadir. Eğer güneş gittikten sonra çiçekler düzeliyorsa sorun yok demektir.
Saksıların suyun içinde kalmalarına izin vermeyin. Bu kökün çürümesine sebep olabilir. Saksının altındaki tabağı suladıktan sonra boşaltın.
Bitkilere su vermeden önce suya ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için parmağınızı saksı toprağına bastırmak yeterlidir. Toprak kuru ise sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçekler daha seyrek sulanır. Her bitkinin su ihtiyaci farklıdır. Bazı bitkiler yapraktan sulanırken bazıları sulama tabağına su konularak sulanır.
Musluk suyu kullanılıyor ise su bitkiye verilmeden önce dinlendirilmelidir. Ayrıca soğuk havalardada musluk suları soğuk olduğunda suyun sıcaklığı oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletilmelidir. Şebeke suları klorlu ise bitkiler için uygun değildir. Mutlaka kullanmak gerekiyorsa su bir müddet bekletildikten sonra kullanılmalıdır. Yağmur sularınıbiriktirerek bitkilerin sulanması da en iyi metodlardandir. Bitkilerin gelişme döneminde su ihtiyacı fazla, dinlenme döneminde ise azdır. Tropik ve Subtropik bitkiler gelişim için ortamda yüksek nem isterler. Bu tip bitkilere günde 2 kez su püskürtülebilir. Kumlu topraklarda yetisen bitkiler su tutamadıkları için çok suya ihtiyaç gösterirken zengin topraklar yapılarında su tutabildigi icin az sulama yeterli olur. Bitkiye verilen su oda sıcaklığında ve dinlendirilmiş olmalıdır. Ortamda nem fazla ise sulama gereksinimi azalır. Isıtma yapılan iç mekanlarda ise nem oranı azaldığı için fazla sulama gerekir. Aynı şekilde güneşe maruz bitkilerde terleme fazla olacağından sulamanın fazla yapılması gerekir. Ortam serinse su ihtiyacı az, ılık- sıcaksa su ihtiyacı çoktur. Fazla su topraktaki hava gözeneklerini doldurarak bitkinin oksijen alımını engeller. Bitkilerin gelişme döneminde sulama akşam yapılir. Gün boyu yaprakta oluşan besinler gece boyunca bitkinin diğer kısımlarına taşınır. Dinlenme döneminde ise sulama öğleden önce yapılir. Tüylü yapraklı bitkilerin yapraklarına su değmeden sulama yapılmalır.

Faydalı bilgiler

Çiçek bakımı için faydalı bilgiler.

Katalog

Dış mekan btkileri, Salon bitkileri.

Kroki

Bize ulaşmanız için haritalarımız.