Saksılı bitkilerin bakımı

Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için işinize yarayacak ipuçları


4. Saksıların hazırlanması:  Eğer saksılarınız büyük ise, içini doldurmadan önce nereye yerleştirecekseniz oraya tasıyın. İçleri doldurulduktan ve sulandıktan sonra saksılarin taşınması zor olacaktır
Toprağın saksı deliğinden dışarı akmasını engellemek ve suyun akışını kolaylaştırmak için dikim yapmadan önce saksı içerisine taş parçacıkları koyunuz. Böylece bitkiyi suladığınızda toprak dışarı çıkmayacak ve drenajı sağlamış olacaksınız.
Saksıya toprağı koymadan önce nem oranını kontrol edin. Eğer kuru ise bir miktar su ekleyip elinizle topragı karıştırmanız faydalı olur.
Toprağı saksıya doldurun. Bitkiyi yerleştirdiğinizde saksınin üst kısmından 2 -3 santimetre aşağıda olacak şekilde yerlestirin. Bitkiyi dikmeden once toprağa hafifçe vurarak toprağın içinde boşluklar kalmamasını sağlayın.

5. Bitkinin dikimi  Bitkiyi plastik saksisından çıkarın. Bunu yapmadan bir saat önce bitkiye su vermek iyi bir uygulamadır. Bitkinin kökünün üzerindeki sapının etrafından tutun. Saksıyı ters çevirerek bitkiyi elinize alın. Eğer bitki sıkışmışsa saksının altından vurarak çıkartmaya çalişın. Bitkiyi asla çekistirmeyin. Birkaç bitki dikiyorsanız her bitkinin arasında 2-3 cm boşluk bırakın. Daha sonra araları avuçlarınızla toprak koyarak doldurun.Elinizle hafifçe toprağa vurarak boşluk kalmamasına özen göstererek çiçeği sulayın. Bu şekilde köklerin yeni saksıya uyum sağlamalarını kolaylaşır. Eğer sulayınca kökler açığa çıkarsa biraz daha toprak ekleyiniz.

Faydalı bilgiler

Çiçek bakımı için faydalı bilgiler.

Katalog

Dış mekan btkileri, Salon bitkileri.

Kroki

Bize ulaşmanız için haritalarımız.