Saksılı bitkilerin bakımı

Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için işinize yarayacak ipuçları


Smiley face1. Saksı seçimi:  Saksıların altında suyun dışarı çıkmasına izin verecek gider olduğunu her zaman kontrol ediniz. Suyun dışarı akmamasi bitkinin boğulup ölmesine sebep olur. Bunun dışında saksı seçimi tamamen kişisel zevkinize bağlıdır. Plastik veya fiberglass malzemeden üretilmiş saksılar hem hafif oldukları için rahat hareket ettirilebilir hem de nem çekmedikleri için kil veya seramikten üretilmiş saksılara gore bitki icin daha fazla su kalmasını sağlarlar. .

2. Toprak seçimi:  Saksılar için bahçelerden alınmıs topragi kullanmak bazı parazit veya mantarların bitkiye bulaşmasına sebep olabilir. Saksı bitkileri için harmanlanmış olan toprakları çiçekçilerden veya bahçe merkezlerinden temin edebilirsiniz. Succulent veya orkide gibi bitkiler için özel formüllü karışımları kullanmak gerekir. Bitki bakımını kolaylaştırmak için su içeren polimer kristallerini veya gübre içerikli karışımları toprağınıza karıştırabilirsiniz.

3. Bitki seçimi:  Doğru yerde doğru çiçek sloganınız olsun.Çiçeğin bulunacağı alanın büyüklüğü her zaman dikkate alınmalıdır. Örneğin günde sadece bir saat sabah güneşi alan bir yerde 6 saat güneşe ihtiyaç duyan gül yetistirmeye çalışmayın. Ev ödevinizi yapın ve elinizdeki alanın tipine uygun çiçeği tespit ederek onu yetiştirin.
Eğer karısık bitkilerden oluşan bir saksı alıyorsanız içindeki bitkilerin aynı tip nem – ışık tipine ihtiyaç duyduğundan emin olun. Bir kaktüs ile açelyayı aynı saksıya dikerek sağlıklı yetişmesini beklememeliyiz.

Faydalı bilgiler

Çiçek bakımı için faydalı bilgiler.

Katalog

Dış mekan btkileri, Salon bitkileri.

Kroki

Bize ulaşmanız için haritalarımız.